اتاق تهران:
قائم مقام صندوق توسعه ملی خبر داد
پرداخت ۴۵درصد تسهیلات از ۴۵ میلیارد دلار صندوق توسعه ملی

    قائم مقام صندوق توسعه ملی گفت: منابع صندوق توسعه ملی به ۴۵ میلیارد دلار رسید که تاکنون ۲۰ میلیارد دلار تسهیلات پرداخت شده است.
سیدمحمد قاسم حسینی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این پرسش که آیا برای جبران کاهش قدرت خرید مردم قرار است، دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برداشت شود، گفت: من در جریان جلسات مشترک دولت و مجلس در این زمینه نیستم و من هم از رسانه‌ها در این حد شنیده‌ام، اما هنوز خبر قطعی دریافت نکرده‌ام.
قائم مقام صندوق توسعه ملی در مورد آخرین وضعیت منابع صندوق توسعه ملی گفت: از ابتدای تشکیل این صندوق تاکنون 45 میلیارد دلار منابع در آن گردآوری شده است که تاکنون 31 میلیارد دلار قرارداد عاملیت با بانک‌های کشور بسته شده و تاکنون 20 میلیارد دلار از منابع این صندوق به نفع پروژه‌های متقاضی مسدود شده است.

حسینی تأکید کرد: اعلام مسدودی منابع صندوق توسعه ملی بعد از بررسی پذیرش طرح‌های سرمایه‌گذاری در ارکان اعتباری بانک‌های عامل است و به بانک مرکزی اعلام می‌شود که مبالغ مورد نیاز طرح‌ها مسدود شود.

وی در مورد میزان قراردادهای منعقد شده برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی گفت: تاکنون ۳۱میلیارد دلار از منابع صندوق قرارداد عاملیت بسته شده و 20میلیارد دلار آن به نفع تسهیلات گیرندگان مسدود شده و از آن منابع استفاده شده است و حدود 330 تا 340 پروژه بزرگ ارزی از این منابع استفاده کرده‌ است.

قائم مقام صندوق توسعه ملی افزود: همچنین حدود 40 تا 50 هزار پروژه ریز کشاورزی از منابع تبدیل شده ریالی صندوق توسعه ملی استفاده کرده‌‌ است.

وی تأکید کرد: براساس قانون در سال اول تأسیس صندوق 20 درصد و در سال دوم ۲۳ درصد از منابع درآمد نفت و گاز وارد صندوق می‌شود و برای سال 92 براساس قانون 26 درصد از درآمد نفت و گاز وارد این صندوق خواهد شد.

حسینی در مورد میزان منابع ورودی به صندوق توسعه ملی در سال آینده گفت: این رقم بستگی به میزان فروش نفت دارد، البته منتظر لایحه بودجه 92 هستیم که تکلیف میزان فروش نفت و درآمدهای نفتی برای سال آینده مشخص شود.